Asteroide Pallas i Fiskene: Intuitiv Muse eller Master Manipulator?

Pallas i fiskedatoer:

7. marts 2021 til 14. februar 2022

Den 7. marts forlader asteroiden Pallas Vandmanden og går ind åndelige og medfølende fisk . Pallas blev opdaget i 1802 og opkaldt efter den græske gudinde for visdom og er den tredje største asteroide i asteroidebæltet, der ligger mellem Mars og Jupiter, hvilket hjælper med at bygge bro over bevidstheden om de personlige og de sociale planeter. Dens astrologiske fortolkning ved tegn og hus taler om, hvordan vi anvender strategi, håndværksvisdom og kreativ intelligens - og hvad der ender.

Vi kan lige så godt få dette ud af vejen først: Pallas 'mytologi - ligesom mytologien hos mange af hendes pantheon-kolleger - er i bedste fald problematisk i den moderne sammenhæng. Pallas er kendt for sin kyskhed, dyd og evne til ikke kun at passere, men til at sejre i traditionelt maskulin dynamik, og uddeler retfærdighed og klog dom. Men hvis definition af visdom, nøjagtigt, kæmper hun på slagmarken og derhjemme?

Pallas er fuldt ud dannet og i rustning fra hovedet af sin far Zeus og er både den bogstavelige (som hos afkom) og den konceptuelle personifikation (der stammer fra hovedet) af hendes forfædres samvittighed og betegner gaver af strategi og viden, der er generationsskifte. . Således er Pallas tilknyttet patriarkatet, og de kampe, hun fører, og de sejre, hun opnår, udføres i navnet på det større samfundsmæssige gode - som defineret af patriarkalske værdier. Dette er ikke at sige, at hun ikke lejlighedsvis har havne personlige vendettas. Fordi hun betragtes som toppen af ​​moralsk og fysisk renhed, er der myter til Pallas 'navn, hvor den retfærdighed, hun udøver, er langt mere straffende for dødelige kvinder, der holdes til kysk standard og disciplineret for deres rolle i at forføre eller ødelægge dødelige mænd eller selv guder.

I nutidig fortolkning kan Pallas 'gennemgange vise os, hvor vi stemmer overens med patrilinære forestillinger om, hvad det betyder at være klog. Dette antyder vores evne til at udføre en betydelig arv fra håndværk og kunstfærdighed, men viser også, hvor vi risikerer at falde i sort-hvid tænkning, og hvor vi enten udmærker os eller mangler, idet vi genkender nuance. Pallas kan illustrere, hvor arvede værdier inddrager os til autoritetspersoner, ældste og overordnede, der forventer, at vi kæmper for status quo. Vigtigst af alt definerer Pallas, hvor vi risikerer at begrænse os selv, kæmpe andres kampe under det dække, at vi selvrealiserer.

Uanset vores køn er Pallas 'skygge vores egen indre cool pige, den side af vores personlighed, der søger at passe til arkitekturen i kulturelle normer, der går forud for os. Pallas 'gave ankommer, når vi kasserer det sprog, jeg er ikke som andre piger til fordel for mig er som andre piger, der bruger følelsesmæssig intelligens til at omskrive vores deltagelse i dominerende fortællinger; og på den måde bemyndige kollektivet ved at fungere som en beskytter af folket, ikke en mellemmand for de autoriteter.

Da Pallas kommer ind i tåge Fiskene, skifter vores kampstil og den måde, vi bruger strategi på, dramatisk op. Liminalitet er ikke den traditionelle slagmark for Pallas, men krigergudinden gør vide hvordan man ændrer hendes form, og så her bliver vores taktik øvelser i vævning af fantasi.

Læs mig: Lær alt om asteroidegudinder her!

pallas-fisk-betydning

Sidste gang Pallas var i Fiskene var fra 26. april 2016 til 29. marts 2017 (med en kort periode tilbage i Vandmanden fra august til oktober 2016). Denne periode havde åbenlyse overlays med den amerikanske præsidentvalg i 2016, hvor de sociale medier (kollektiv bevidsthed blev skurk) for første gang havde en dybtgående indflydelse på udformningen af ​​politisk tro og indflydelse på vælgerpræferencer, ofte gennem udbredelse af alternative eller ubekræftede nyheder. Skaberne af disse afsætningsmuligheder, der handler inden for skyggen af ​​Pallas i Fiskene, hævder simpelthen at have leveret en platform, der organisk forstærker brugernes stemmer og hader at tage ansvar for de måder, deres opfindelser genererer indtægter via algoritmer, der manipulerer samfundsengagement gennem en ideologisk feedback-loop, der er skræddersyet til deres eksisterende tro.

Pallas vil tilbringe resten af ​​2021 i Fiskene, stationere retrograd i juli og direkte i november, så vi skal hele året rundt skelne skyggefrekvensen, hvor vores ego forklæder sig som gudernes vilje. Vær opmærksom på impulsen til at bruge manipulation som en operativ kampstil, for at fremme dagsordener, der giver os mulighed for at opretholde vores privilegier (Pallas som patriarkatets datter), mens du nægter andre deres egne (dødelige ude af stand til at forstå pantheonets retfærdige mål). Vi bør undgå at bruge logik, der hæver ofre, service og martyrium over personlig udførelse, selvrealisering og kærlighed.

Læs mig: Seks datoer til at hjælpe dig med at opsuge sæsonens rene magi af fiskene

Den hyppigere anvendelse af denne transit ligger i at tilbyde medfølelse med andre, at bruge følelsesmæssig intelligens som en bevidst taktik til at helbrede vores samfund og os selv. Når vi kæmper for at forstå fremmede perspektiver og ideer, er det nyttigt at få nogen til at forklare sager for os på vores eget sprog ved hjælp af terminologi, vi forstår, og appellerer til os på relaterede måder. Dette er også en form for manipulation, men hvis de anvendes korrekt, kan andre kaldes i at have bevidsthed om vores samtrafik og forpligtelse over for hinanden.
Pallas i Fiskene forstærker forståelsen af, at vi alle stammer fra og vil vende tilbage til den samme kilde, og derfor bør vores behandling af hinanden i denne tredimensionelle mellemliggende fase være en udvidelse af denne filosofi. På denne måde kæmper vi for menneskeheden som helhed ved at prioritere vores åndelige vækst i stedet for at pandere til nogle få udvalgte ønsker højere op i fødekæden.

Husk at udøvelse af god dømmekraft også betyder udøvelse af empati. Når vi anser os for at handle på gode og kloge måder, er det vores opgave at være kritisk over for, hvad der gør noget godt og klogt. Når vi handler i en højere magts navn, hvilken magt taler vi om? Når vi kæmper for en ideel vision, hvorfra har vi arvet dette ideal? Vores slægt, medierne, vores jævnaldrende? Bestemt er ikke alle traditionelle værdier korrupte, men de bliver giftige, når de anvendes på måder, der stiller vores dyd mod andres, i hvilket tilfælde vi måske spørger, om vi fungerer som udsendinge for systemiske konstruktioner, der muligvis ikke beskytter os, hvis vi ikke valgte at kæmpe i deres navn.

Hovedbillede af Mickael Gresset via Unsplash
Andet billede af Engin Akyurt via Unsplash

Lad kortene afsløre din fremtid. Få øjeblikkelige svar med en Tarot-læsning. Artikler